Kitara
Kitaro uvrščamo v skupino strunskih glasbil. Kitara ima običajno šest strun, glede na njeno obliko in namen uporabe za določeno zvrst glasbe, pa kitare delimo na klasične, akustične in električne. Glasbilo, katerega korenine segajo že v daljno preteklost, se uporablja v glasbenih žanrih od bluesa, flamenka, countryja, rocka pa vse do popa. Zahtevnejši kitaristi radi v roke primejo kitaro s štirimi, sedmimi, z desetimi ali dvanajstimi strunami, saj jim igranje nanjo predstavlja večji izziv.
Klasična kitara
Klasična kitara je nekoliko manjša od akustične in nima ojačanega vratu. Nanjo pritrdimo najlonske strune. Igranje na klasično kitaro poteka v sedečem položaju, pri čemer je noga, na katero prislonimo kitaro, nekoliko dvignjena.
V pomoč nam je pručka za nogo, med dodatne pripomočke, ki nam olajšajo igranje pa sodijo tudi kapodasterji, drsalice, uglaševalci in nekateri drugi pripomočki. Kot že samo ime pove, se uporablja predvsem za igranje klasične glasbe.
Akustična kitara
Za akustično kitaro je značilen specifičen debel in votel trup, ki zagotavlja odličen zvočni odmev. Nasprotno imajo električne kitare tanjše telo, saj je zven brenkala odvisen predvsem od magnetov, pritrjenih na zgornji strani kitare. Magnet lahko uporabimo tudi na akustični kitari, ob pogoju, da nanjo pritrdimo jeklene strune, ki sicer veljajo za standard pri električnih kitarah.
Če akustično kitaro primerjamo s klasično, ugotovimo, da sta si zelo podobni. Vendar pa imajo akustične kitare nekoliko večji trup, bolj ojačan in ožji vrat ter jeklene strune, ki poskrbijo za glasnejši in čistejši zvok. Akustična kitara je ključna v zabavni in ljudski glasbi. Njeno uporabo lahko razširimo, če kitaro elektrificiramo v elektroakustično kitaro. Tovrstno kitaro nato lahko povežemo z ozvočenjem, ki poskrbi za zajemanje zvoka in prenos vibracij v električno obliko.
Električna kitara
Električna kitara je predstavnica zabavne glasbe, rocka, bluesa in rock’n'rolla. Glasbilo omogoča preigravanje tehnik, ki na akustični kitari nikakor niso mogoče.
Za to poskrbi manjša oddaljenost strun od ubiralke in ojačevalec, ki ga povežemo s kitaro. Slednji zagotavlja tudi možnost prilaganja glasnosti zvoka, vpliva na jasnost tona in dodajanje zvočnih učinkov.
Električna bas kitara
V današnjem času pa so, tako med mladimi kot tudi starejšimi, najbolj priljubljeni modeli električnih basovskih kitar. V primerjavi z električno kitaro imajo daljši in vitkejši vrat. Njena uporaba v različnih glasbenih zasedbah je še posebej zaželena, ker poudari ritem in nizke tone.